Własny koń – trening

Posiadanie własnego konia to wielka korzyść – można wraz z nim zwiększać swoje umiejętności jeździeckiego. Jeśli ma się do czynienia z koniem sportowym można ukierunkowywać go w tym kierunku i wraz z nim brać udział w zawodach. Własny koń to także możliwość częstszego odbywania treningów. Bowiem bycie właścicielem konia to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki, z których solidnie, dzień po dniu należy się wywiązywać. Jeśli więc jesteś w posiadaniu własnego wierzchowca powinieneś jak najszybciej poznać podstawowe zasady dotyczące treningów z takim zwierzęciem. e

Na początek – rozgrzewka!

Ludzie trenując na siłowni, sali gimnastycznej lub w domu zawsze muszą pamiętać o tym samym – ćwiczenia powinny rozpoczynać się od rozgrzewki, która przygotowuje do dalszego wysiłku. Taka sama zasada panuje w przypadku koni i treningów, które wykonują. Tak naprawdę nie ma znaczenia intensywność wysiłku jaki jest zaplanowany na konkretny dzień. Może to być bieganie po padoku, dłuższa wycieczka konna, wędrówka, swobodne przebywanie na łące lub pastwisku, czy też udział w zawodach. Za każdym razem musi odbyć się szereg ćwiczeń pozwalających przygotować organizm do właściwego treningu. Jakie efekty przynosi właściwe rozgrzanie końskiego ciała? Jest ich wiele, a najważniejsze to: rozgrzanie ciała, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni, uspokojenie zwierzęcia oraz rozbudzenie jego koncentracji na aktywności jaką w danej chwili podejmuje. Dobra rozgrzewka jest także receptą na uniknięcie obciążeń i kontuzji, jak również wpływa na wzrost efektywności całego treningu. O solidnej rozgrzewce przed jazdą konną powinien pamiętać również jeździec – w końcu uprawia sport. Ujeżdżalnia, z której będzie mógł korzystać koń powinna być ogrodzona, aby zwierzę nie ucierpiało z powodu opadów atmosferycznych.

Jak trenować z własnym koniem?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że koń potrzebuje ruchu przez cały rok. W lecie czy na wiosnę może przebywać na zewnątrz nawet całą dobę. Natomiast w zimie lub na jesieni należy skrócić ten czas i zadbać o to, by zwierzęciu nie było zimno. W związku z tym, jeśli podejmie się decyzje o zakupie własnego wierzchowca trzeba przygotować mu odpowiednie miejsce – zarówno to, w którym będzie mógł odpoczywać, jak i przestrzeń przeznaczoną do ruchu i aktywności. Wokół stadniny powinno więc znajdować się jak najwięcej terenów zielonych, które będą wybiegiem dla konia, jak i źródłem świeżego posiłku. Taki obszar należy wcześniej przygotować – sprawdzić czy nie znajdują się na nim przedmioty, które mogłyby być niebezpieczne dla konia, zaleca się także ogrodzić ten teren, aby zwierzę nie uciekło. Dobry trening, jaki wykonuje się z własnym koniem, to trening, który poprawia sprawność fizyczną zwierzęcia, rozwija jego umiejętności ruchowe oraz angażuje całe ciało konia. Bardzo ważne jest także to, aby trening był dla konia interesujący – urozmaicenie ćwiczeń sprawi, że zwierzę szybko się nie znudzi i będzie chętnie współpracowało.

Dlaczego ruch jest ważny dla konia?

Ruch to nieodłączna część życia każdego konia, stanowi naturalną potrzebę zwierząt tego gatunku. Jeśli chce się zapewnić swojemu zwierzęciu właściwy rozwój fizyczny i psychiczny należy zadbać o wiele kwestii. Wśród nich znajduje się odpowiednia pielęgnacja, dbałość o higienę, stosowanie wartościowej diety, jak również zapewnianie zwierzęciu swobodnej aktywności adekwatnej do jego potrzeb. Dobrze jest więc zadbać o to, aby nasz koń każdego dnia przebywał jak największą ilość kroków. Jeśli ponadto zapewni się zwierzęciu obecność towarzysza, radość jaką odczuje z regularnych ćwiczeń będzie jeszcze większa. W życiu aktywnego konia można zaobserwować wiele pozytywnych zmian. Natomiast brak ruchu może sprawić, że pogorszy się kondycja konia, obniży ogólne samopoczucie, zwiększy się nerwowość, może się również pojawić większa podatność na choroby. W przypadku treningów tych zwierząt wiele zależy również od ich charakterów – trzeba więc uwzględnić je podczas konstruowania indywidualnych planów treningowych. Warto w tym celu przeanalizować mocne i słabe strony swojego podopiecznego.

Podsumowanie

Konie potrzebują ruchu. Codzienna aktywność, podobnie jak człowiekowi, jest im potrzebna do właściwego funkcjonowania. Regularny trening jest więc jednym z obowiązków, jakie spoczywają na właścicielu konia. Jednak, aby wykonywane ćwiczenia przynosiły oczekiwane efekty, muszą być one dopasowane do indywidualne zapotrzebowanie zwierzęcia. Warto wziąć pod uwagę chociażby stan zdrowia konia – w końcu inaczej trenować należy zwierzę chore, rehabilitujące się, czy też w pełni zdrowe. Zupełnie odmienna intensywność treningów jest potrzebna koniom sportowym, a jeszcze inna rekreacyjnym, czy pracującym. Zwrócenie uwagi na tryb życia konia jest więc koniecznością. Ponadto cały czas trzeba obserwować swojego konia, jeśli zauważy się, że jest on przemęczony należy skrócić trening lub zmniejszyć stopień jego zaawansowania. Dzięki temu uniknie się niebezpieczeństwa w postaci kontuzji.

Dodaj komentarz