Pasze treściwe – dlaczego warto wybierać musli dla konia?

Konie są pięknymi zwierzętami. Jednocześnie są to dosyć wymagające stworzenia, które ze strony swojego właściciela potrzebują odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Ze względu na ich wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy szczególna uwaga powinna być zwracana na skład poszczególnych posiłków. Codzienny jadłospis koni powinny bowiem tworzyć produkty wysokiej jakości, zbilansowane, wyselekcjonowane i zdrowe. Dzięki temu rozwój konia będzie mógł zachodzić jak należy. Końska dieta musi dostarczać zwierzęciu niezbędnej energii, ale jednocześnie powinna składać się z posiłków, które będą atrakcyjne wizualnie i smakowo. Jednym ze sposobów na urozmaicenie diety tych zwierząt jest podawanie im musli. Sprawdź dlaczego warto to robić!

Co powinno wchodzić w skład diety konia?

Skomponowanie odpowiedniego składu końskiego jadłospisu może stanowić problem dla wielu właścicieli tych pięknych zwierząt. Duże znaczenie w tym kontekście mają naturalne uwarunkowania organizmu konia, związane chociażby z wrażliwością ich układu trawiennego. Nie bez znaczenia jest także fakt związany z stylem życia konia. Ich dieta powinna być bowiem adekwatna do wysiłku jaki ponoszą każdego dnia – podczas pracy, treningów czy zawodów sportowych. Starannie dobrany pokarm ma bowiem bezpośrednie przełożenie na jakość wykonywanej pracy, jak i sukcesy odnoszone na gruncie sportowej rywalizacji. Dlatego też w żywieniu koni wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pasz – objętościowe i treściwe. Pasze objętościowe są podstawą diety tych zwierząt, ponieważ najbardziej przypominają naturalny koński pokarm. Ten rodzaj paszy można podzielić jeszcze bardziej szczegółowo na dwa typy – pasze objętościowe suche oraz mokre. Do suchych zalicza się chociażby słomę, sieczki czy siano. Natomiast za paszą objętościową soczystą uznać można zielonki i pastwiska. W przypadku, gdy konie nie podejmują na co dzień żadnej wzmożonej aktywności ich dieta może składać się tylko i wyłącznie z tego rodzaju pasz. Wszystko zmienia się, gdy konie są wykorzystywane w bardziej zaawansowany sposób. Wtedy potrzeba im większej dawki energii, a kaloryczność poszczególnych posiłków powinna być wyraźnie zwiększona. Możliwe jest to do osiągnięcia dzięki włączeniu do jadłospisu paszy treściwej, na którą składają się ziarna zbóż, czy też nasiona roślin strączkowych. Występują one zwykle w gotowych mieszankach. W wyniku czego zwierzęta zawsze będą miały wystarczającą ilość siły do pracy, treningów czy też sportowej rywalizacji z innymi końmi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze musli dla konia?

Opieka nad koniem potrafi przynieść wiele radości. Jednocześnie stanowi ona dosyć duże obciążenie finansowe dla właściciela takiego zwierzęcia. Nie dziwi więc fakt, że podczas wyboru musli dla konia, pierwsze na co zwraca się uwagę to cena wybieranego produktu. Zwykle chce się zakupić zarówno tanią, jak i dobrą jakościowo mieszankę. Wyjściem z tej sytuacji może być chociażby zakupienie każdego ze składników osobno i samodzielnie stworzenie mieszanki. Być może na początku będzie to dosyć duża inwestycja, jednak w kontekście długiego stosowania wszystkich składników może okazać się ona naprawdę opłacalna. Bezsprzecznie należy również sprawdzać jaka jest procentowa zawartość poszczególnych składników musli. Warto zadbać, aby były one jak najlepsze i jak najbardziej wartościowe pod względami zdrowotnymi. Każda mieszanka tego rodzaju powinna być również dostosowana do indywidualnych potrzeb konia. Chociażby takich jak – jego wiek, stan zdrowia, płeć, zapotrzebowanie energetyczne oraz rodzaj wykonywanej na co dzień pracy. Najlepszym rozwiązaniem przed zakupem takiego produktu jest więc skonsultowanie się z ekspertem zajmującym się żywieniem koni i tworzeniem ich diety.

Jakie składniki mogą znaleźć się w takim produkcie?

Musli może zostać skomponowane z wielu interesujących składników, które wyróżniają się walorami smakowymi, wizualnymi oraz właściwościami zdrowotnymi. Mogą to być różnego rodzaju zboża, owoce, warzywa, a nawet zioła. Oto przykładowe składniki, z których można stworzyć musli: łuska sojowa, wytłoki sojowe, kaszka pszenna, jęczmień, śruta owsiana, olej sojowy, melasa trzcinowa, nasiona lnu, pulpa jabłkowa, kukurydza, groszek płatkowany, wytłoki słonecznikowe, marchew płatkowana, pulpa z cykorii, liście malin, mięta suszona, czosnek, wysłodki buraczane, pietruszka, owies, otręby, siemię lniane, sieczka z lucerny oraz susz z trawy łąkowej. Jeśli pozna się upodobania smakowe swojego konia można skomponować mu zestaw, który w pełni mu zasmakuje – bowiem musli można przygotować także samodzielnie w domu lub po prostu wybrać odpowiedni produkt w sklepie z akcesoriami dla tych zwierząt.

Czego dostarcza musli?

Bez względu na konkretną zawartość poszczególnych składników musli jest produktem, który dostarcza wielu istotnych witamin, składników mineralnych, pierwiastków oraz makroelementów i mikroelementów. Oto najważniejsze z nich: witamina A, witamina D3, witamina E, witamina B1, witamina B2, witamina B6, witamina B12, witamina C, cholina, biotyna, folina, wapń, fosfor, sód, potas, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, selen oraz jod.

Podsumowanie

Jak doskonale widać, konie mogą spożywać naprawdę różnorodne posiłki. Dbałość o ich urozmaiconą dietę powinna być obowiązkiem każdej osoby, która opiekuje się tymi zwierzętami. Wśród wszystkich dostępnych pasz warto zwrócić uwagę na musli, które jest niezwykle uniwersalnym produktem. Wielość składników, z jakich może się składać sprawia, że musli może zasmakować każdemu zwierzęciu. Warto więc je wypróbować i skomponować mieszankę w pełni zgodną z potrzebami i oczekiwaniami żywieniowymi naszego podopiecznego.

Dodaj komentarz