Pasze dla koni

Konie to zwierzęta, z którymi człowiek może prawdziwie się zaprzyjaźnić. Więź jaka stwarza się wtedy jest naprawdę wyjątkowa. Jednak fakt posiadania konia bezpośrednio wiąże się również z koniecznością sprawowania nad nim opieki. Jej głównym elementem jest regularne karmienie i pojenie zwierzęcia. Dieta konia powinna być skorelowana z jego potrzebami, a codzienny jadłospis musi dostarczać wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych. Podstawę takiej diety tworzą przede wszystkim pasze różnego typu. Sprawdź jakie są ich rodzaje oraz w jaki sposób należy je dawkować. Dzięki temu zyskasz pewność, że żywienie Twojego konia będzie odbywało się na właściwych zasadach.

Jakie są podstawowe rodzaje pasz dla koni?

Układ pokarmowy konia jest niezwykle delikatny i wrażliwy. Przed właścicielem takiego zwierzęcia stoi więc duże wyzwanie związane z właściwym doborem składników pożywienia. Muszą się one w pełni trawić, jak również dostarczać energii i dodawać uczucia sytości. Nie dziwi więc fakt, że fundamentem końskiego jadłospisu powinny być pasze, które występują w różnych wariantach. Oto najpopularniejsze rodzaje pasz:

 • pasze objętościowe – są podstawą żywienia każdego konia i stanowią dla niego swego rodzaju minimum bytowe. Dieta tych zwierząt powinna być oparta właśnie na paszach objętościowych. Pasze tego rodzaju można podzielić na suche i soczyste. Te pierwsze mogą być dostarczone w postaci siana, natomiast te drugie koń może pobierać z pastwiska w formie świeżych, rosnących tam roślin.
 • pasze treściwe – są uzupełnieniem jadłospisu konia opartego głownie na paszach objętościowych. Mają one charakter energetyczno-odżywczy, a w swoim składzie zawierają dużą ilość węglowodanów oraz białek. Stanowią odpowiedź na zwiększone zapotrzebowania żywieniowe koni, które związane są z prowadzonych przez nie aktywnym trybem życia.
 • sieczki dla koni – ich główną rolą jest ulepszenie strawności paszy i usprawnienie działania układu trawiennego koni. Zaleca się więc dodawanie ich do posiłków. Wyróżnia się następujące sieczki dla koni – aromatyzowane, wysokokaloryczne oraz zawierające dużą ilość białka.
 • pasze uzupełniające – są jednym z najnowszych typów paszy, jakie się ukształtowały. Jak wskazuje sama ich nazwa pełnią one rolę uzupełniającą i pozwalają dostarczyć organizmowi konia niezbędnych witamin oraz składników mineralnych i odżywczych. Jednocześnie ich zawartość w posiłku nie zwiększa jego kaloryczności.
 • inne – wśród produktów, które powinny być podawane koniom, znaleźć mogą się: zielonki z użytków zielonych, zielonki z upraw polowych, kiszonki, rośliny okopowe, zboża, siano, słoma oraz susze z zielonek.

Jakie pasze wyróżnia się pod względem ich energetyczności?

Rozróżnienie pasz, które podawane są koniom, może być oparte na różnych kryteriach. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby jednym z nich była energetyczność danego produktu. Określana jest ona także mianem kaloryczności paszy, czyli jej energii strawnej, wyrażanej w jednostkach MJ/ 1 kg produktu. Biorąc pod uwagę taką właśnie właściwość pasz wyróżnić można następujące jej rodzaje:

 • pasza niskoenergetyczna – dostarcza najmniej energii, jest więc przeznaczona przede wszystkim na koni rekreacyjnych, pracujących lekko, umiarkowanie trenujących i przechodzących etap rekonwalescencji.
 • pasza średnioenergetyczna – w tym przypadku dawka energii dostarczanej zwierzęciu jest średnia – nie ma jej ani za dużo, ani za mało. Pasza o takiej kaloryczności sprawdzi się na przykład u zwierząt, które wykonują pracę o średniej intensywności, jak również trenują w umiarkowanym stopniu.
 • pasza wysokoenergetyczna – przeznaczona dla koni, które potrzebują największą dawkę energii. Będą to więc zwierzęta sportowe, profesjonalnie trenujące oraz ciężko pracujące. W paszach tego typu znaleźć można różnego rodzaju dodatki energetyczne, zwiększające ich kaloryczność.

Czym powinny charakteryzować się pasze dla koni?

Najważniejszą cechą, jaką powinny charakteryzować się pasze dla koni jest ich zgodność z potrzebami żywieniowymi, jakie posiada konkretny koń. Co innego powinien bowiem zjadać koń starszy, a co innego młody. Podobnie jadłospis koni pracujących i trenujących musi wyraźnie odróżniać się od diety zwierząt rekreacyjnych. Niebagatelne znaczenie dla składu diety konia ma również stan jego zdrowia i rodzaj chorób, na które może cierpieć. Odpowiedź na pytanie związane z tym jaka powinna być idealna pasza dla konia nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Bowiem zależy ono od wielu czynników. Jest jednak ogół właściwości, które powinny wyróżniać dobrą paszę dla konia:

 • wysokiej jakości, zbilansowany skład
 • odpowiednia wartość energetyczna i odżywcza
 • racjonalna zawartość witamin i składników mineralnych
 • pozytywny wpływ na zachowanie zwierzęcia
 • korzystne działanie w kontekście stanu i wyglądu sierści konia
 • wpływanie na poprawę zdrowia i samopoczucie zwierzęcia
 • ułatwianie zwierzęciu realizacji codziennych aktywności
 • zwiększanie wytrzymałości organizmu konia
 • atrakcyjny smak
 • dobra przyswajalność
 • zaspokajanie ogółu potrzeb reprezentowanych przez zwierzę

Podsumowanie

Przygotowując skład codziennego jadłospisu koni warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, których zastosowanie pozwoli zwierzęciu prawidłowo się rozwijać. Przede wszystkim pamiętać należy o regule, zgodnie z którą poszczególne porcje posiłków powinny mieć odpowiednią wielkość. Zaleca się, aby były one niewielkie, a ich konkretna waga powinna wynikać z instrukcji przygotowanej przez producenta paszy i dołączonej do opakowania z produktem. Wielkość porcji musi być także adekwatna do stylu życia zwierzęcia, charakteru jego wykorzystania oraz intensywności wykonywanej pracy. Mało tego warto zadbać, aby posiłki były podawane regularnie, bowiem konie szybko przyzwyczajają się do pór karmienia i cenią sobie rytuały z tym związane. Jeśli ma się zamiar wprowadzić nowy rodzaj paszy, należy robić to stopniowo, aby zwierzę mogło zapoznać się z nowym smakiem i w odpowiednim stopniu się posilić. Nie wolno zapominać także o zapewnieniu zwierzęciu stałego dostępu do wody. Jednocześnie trzeba cały czas obserwować jak koń reaguje na podawane pożywienie. Jeśli coś niepokojącego zwróci naszą uwagę powinniśmy skorzystać z porady weterynarza lub specjalisty od układania diety dla koni. Wszystko po to, aby nasze zapewnić zwierzęciu jak najbardziej zrównoważony rozwój fizyczny i psychiczny.

Dodaj komentarz