Jazda konna

Koń towarzyszy człowiekowi praktycznie od początków ludzkości. W dawnych czasach nie tylko służył jako środek transportu, ale również był siłą pociągową do pracy w polu czy przewożenia ciężkich machin wojennych. Wydawałoby się więc, że w miarę rozwoju innych środków komunikacji, konie powoli wymrą, gdyż nie będą już użyteczne. Nic bardziej mylnego – w dzisiejszych czasach konia nie wykorzystujemy do ciężkiej pracy, a do rekreacji, możliwości przebywania z tym pięknym zwierzęciem oraz do hipoterapii. Jazda konna jest jedną z tych aktywności, która daje nam ogromny pakiet wszechstronnych korzyści.

Jazda konna tylko na początku wydaje się skomplikowana i bardzo urazowa. W rzeczywistości jednak rekreacyjne przejażdżki nie są żadnym wyczynem, a nie każdy, kto zaczyna pasjonować się tą dyscyplina sportu, musi od razu zostać profesjonalnym dżokejem. Jazda konna jest przede wszystkim doskonałą formą spędzania wolnego czasu, ciekawa aktywnością na świeżym powietrzu. Daje możliwość przebywania z końmi, które są jednymi z najbardziej wdzięcznych zwierząt. Niestety, mało kto może sobie pozwolić na własnego konia, stajnię i wszelkie oprzyrządowanie. Najczęściej korzystamy z ośrodków jeździeckich, których oferta jest bardzo rozbudowana. Z jazdy konnej jako ciekawej formy aktywności i pasji mogą bez obaw korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Najmłodsi jeżdżą jednak na o wiele mniejszych konikach. Dopiero z biegiem czasu przesiadają się na większe.

Zdrowie w iście końskiej dawce

Wymieniając zalety jazdy konnej, na pierwszym miejscu warto wspomnieć o korzyściach dla naszego organizmu. Przede wszystkim, bardzo wzmacnia układ kostno-szkieletowy i pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Jazda na koniu wymaga zachowania właściwej pozycji, dzięki czemu uczymy się odpowiedniego trzymania pleców. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci z wadami postawy, które w bardzo przyjemny sposób mogą nauczyć się krygować niewłaściwe ułożenie ciała. Wystarczy spojrzeć na osoby, które jeżdżą konno od wielu lat – ich postawa ciała jest doskonała nie tylko wtedy, gdy siedzą w siodle, ale również na co dzień. W czasie jazdy na koniu wzmacnia się też większość naszych mięśni – bardzo intensywnie pracują przede wszystkim mięśnie pleców, pośladów, łydek i ud. Jak widać, nawet siedzenie może korzystnie wpływać na naszą kondycję – o ile siedzimy w siodle, a nie przed telewizorem na kanapie.

Co więcej, jazda konna pomaga dotlenić organizm, co pozwala na poprawienie pracy układu krążenia i układu odpornościowego. Zauważmy przy tym, że w czasie jazdy mamy możliwość oddychania naprawdę świeżym powietrzem. Stadniny znajdują się zwykle na obrzeżach miast lub z dala od terenów miejskich, gdzie nie ma smogu i spalin. Jazda konna jest też doskonałą formą relaksu i odstresowania. Uspokaja, koi zszargane nerwy, pozwala naładować baterie. Świetnie sprawdza się jako aktywność dla osób mocno zestresowanych, narażonych na sytuacje nerwowe, a także na chorujących na nerwicę czy depresję.

Koń łagodzi obyczaje

Oprócz zalet jazdy konnej nie należy zapominać o zaletach, jakie daje sama możliwość przebywania z końmi. Nie trzeba siedzieć na końskim grzbiecie, aby móc w pełni cieszyć się towarzystwem tych pięknych zwierząt. Osoby, które jeżdżą konno, spędzają sporo czasu w stajni na zabiegach pielęgnacyjnych czy chociażby karmieniu swoich ulubieńców. To doskonały sposób na naukę odpowiedzialności i sumienności, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Warto więc zacząć przygodę z jeździectwem jak najszybciej, gdyż wtedy najlepiej można odczuć pozytywny wpływ jazdy konnej na codzienne funkcjonowanie młodego człowieka. Oczywiście, jeśli chcemy nasze latorośle zachęcić do jeździectwa, należy poszukać sprawdzonej i profesjonalnej stadniny, w której pracują doświadczeni instruktorzy. Stadnin w naszym kraju jest naprawdę sporo, jednak zdecydowanie nie wszystkie spełniają wymogi nie tylko odnośnie bezpieczeństwa, ale nawet dobrostanu zwierząt. Od takich mało sprawdzonych stadnin najlepiej jest trzymać się z daleka.

Pasja, która do tanich nie należy

Jazda konna jest jedną z tych aktywności, których nie można wykonywać w domowych warunkach czy za pomocą tanich półśrodków. Podczas gdy wiele innych sportów nie wymaga żadnych nakładów finansowych lub są one minimalne, jeździectwo jest pod tym względem dużo bardziej wymagające. Kto chce jeździć konno, musi znaleźć przede wszystkim dobrą stadninę w pobliżu miejsca zamieszkania. Jednak zwykle trzeba liczyć się z dłuższym czy krótszym dojazdem, co również generuje koszty. Zapłacić trzeba także za jazdę konną w stadninie, a także wyposażyć się w niezbędny ubiór i sprzęt jeździecki. Jazda konna wymaga więc odpowiednich nakładów środków. Jednak warto potraktować to jako inwestycję w zdrowie, dobrą kondycję oraz o wiele lepszy stan organizmu. Jazda konna ma tyle bezcennych zalet, że nie należy tej pasji i hobby przeliczać na pieniądze.


Dodaj komentarz