Jak prawidłowo osiodłać konia? Poradnik krok po kroku.

Czyszczenie konia

Przed rozpoczęciem czynności osiodłania konia, musimy zacząć od dokładnego wyczyszczenia zwierzęcia. Zapobiegnie to otarciom i odparzeniom. Pamiętajmy od podstawowej zasadzie czyszczenia, czyli kierunku przesuwania szczotki bądź zgrzebła. Wykonujemy płynne podłużne ruchy zaczynając przy głowie konia, a kończąc przy jego zadzie. Sierść nie powinna się podwijać, ani wichrować pod siodłem i czaprakiem.

Zakładanie czapraka

Przystępując do siodłania, powinniśmy zająć pozycję po lewej stronie konia. Kładziemy czaprak (ważne, żeby był odpowiednio dostosowany do siodła) na grzbiet konia, powinien być lekko wsunięty za kłąb. Istotna kwestia, aby zakładać go zgodnie z kierunkiem układania się włosów! W niektórych przypadkach użyjemy również żelu lub specjalnych podkładek, stosując je między siodłem, a czaprakiem. Polecamy zapoznać się z ofertą sklepu jeździeckiego Healthy Horse na: czapraki

Kładziemy siodło

Po odpowiednim założeniu czapraka, pora na siodło. Unosimy je, umiejscawiając następnie tuż przy szyi konia. Następnie, delikatnie przesuwamy je w stronę zadu, zaprzestając w miejscu, gdy poczujemy, że siodło jest umiejscowione stabilnie.

Ważne! Siodło nie może się znajdować zbyt blisko grzywy (obciąża wówczas kłąb), a także nie może być to zbyt daleka odległość (w takim przypadku obija nerki).

Zapięcie popręgu

Bardzo ważne, by wykonać tę czynność w sposób prawidłowy. Z początku upewniamy się jeszcze raz, czy czaprak jest ułożony prawidłowo (nie może się zawijać i fałdować). Następnie przypinamy popręg z prawej strony, przekładamy przez szlufki od czapraka, obchodzimy konia z przodu i delikatnie schylamy się po popręg zapinając go z lewej strony. Popręg nie może być zapięty zbyt luźno, dopinamy go stopniowo. Musi być równo ułożony, nie może się skręcać, aby uniknąć obtarć i zranień skóry konia.

Opuszczenie strzemion

Krok finalny, czyli dostosowanie odpowiedniej długości strzemion. Warto jeszcze raz na koniec sprawdzić, czy popręg jest odpowiednio zapięta.

Podsumowanie

Stosując się do powyższych rad, masz pewność, że Twój koń będzie osiodłany w sposób prawidłowy. Jest to niesamowicie ważne, gdyż dzięki temu unikniemy kontuzji swoich oraz konia. Jazda wówczas będzie przebiegać w pełni komfortowo, a zarazem bezpiecznie. Starajmy się nie oszczędzać na sprzęcie jeździeckim i wybierajmy produkty najwyższej jakości.

Dodaj komentarz