Hipoterapia – rehabilitacja na końskim grzbiecie

Jazda konna ma mnóstwo zalet, miedzy innymi dotlenia, wymusza prawidłową postawę ciała, ma też doskonały wpływ na wzmocnienie wielu partii mięśni. Warto jednak pamiętać, że konie mają tez ogromne znaczenie terapeutyczne, od dawna są więc wykorzystywane do hipoterapii, czyli leczenia i rehabilitacji na końskim grzbiecie.

Hipoterapia jest stosowana w leczeniu i rehabilitacji osób dorosłych i dzieci z chorobami narządów ruchu oraz z wieloma innymi niepełnosprawnościami, w tym też umysłowymi. Moc uzdrawiająca tego typu terapii wynika zarówno ze sposobu poruszania się konia oraz z jego przyjaznego usposobienia i charakteru. Gdy osoba chora siedzi na grzbiecie powoli idącego konia, uaktywniane są wszystkie partie jej mięśni. Co więcej, ruchy cała osoby siedzącej na koniu są bardzo zbliżone do tych, które wykonujemy podczas prawidłowego chodu. Hipoterapia jest więc doskonałym sposobem na naukę chodzenia w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się w wyniku choroby czy też wypadku. Powolna jazda konna uczy zachowania równowagi, wzmacnia napięcie mięśniowe.

Lecznicze działanie jazdy na koniu

Jazda konna zwiększa możliwość samodzielnego poruszania się, zmniejsza zaburzenia równowagi, a także w dużym stopniu poprawia orientację przestrzenna oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Co więcej, hipoterapia poprawia koncentrację uwagi, a także motywuje do wykonywania ćwiczeń. Terapia na koniu jest wiele bardziej przyjemna niż ćwiczenia wykonywane w gabinecie rehabilitacyjnym czy na sali gimnastycznej. Terapeutyczna wartość końskiego grzbietu jest również uwarunkowana kształtem jego ciała, a także tym, że jego temperatura ciała jest nieco wyższa niż człowieka. Przytulenie się do końskiego grzbietu działa rozgrzewająco, a jego delikatne poruszanie powoduje masaż całego ciała osoby znajdującej się na jego grzbiecie. Taka terapia jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na porażenie ośrodkowego układu nerwowego oraz na spastyczne porażenie dolnych kończyn. Co więcej, koń w charakterystyczny sposób się porusza, delikatnie kołysząc się na boki. U osoby znajdującej się na jego grzbiecie następuje więc regularne, symetryczne napinanie i rozluźnianie mięśni po jednej i drugiej stronie ciała. Działa to terapeutycznie przy zaburzeniach równowagi mięśniowej.

Korzyści dla układu nerwowego

Oprócz oczywistych korzyści wynikających z jazdy, koń pozwala także poczuć swoje ciepło, jest miękki, przyjemny w dotyku. Przytulenie się do końskiego grzbietu pozwala ćwiczyć także reakcje na dotyk, uczy bliskości, pomaga szczególnie dzieciom, które są bardzo zamknięte na świat zewnętrzny i nie wykazują z nim większej interakcji. Hipoterapia doskonale wpływa na wszelkie zaburzenia nerwicowe, uspokaja, relaksuje, poprawia samopoczucie. Jest więc wskazana nie tylko w problemach natury fizycznej, ale również w wielu dolegliwościach emocjonalnych. Lecznicze efekty końskiego grzbietu są też widoczne o wiele szybciej niż efekty zwykłych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Już po kilku zajęciach widoczna jest ogólna poprawa stanu osoby chorej czy niepełnosprawnej.

Przygotowanie do hipoterapii

Osoby cierpiące na dolegliwości wymagające systematycznej rehabilitacji, a w szczególności dzieci i młodzież często odczuwają spore zniechęcenie do rehabilitacji i uciążliwej terapii. Co więcej, w wielu osobach konie ze względu na swoje pokaźne rozmiary mogą wzbudzać lęk i niechęć do bliższego kontaktu. Hipoterapię należy więc zaczynać stopniowo, powoli oswajając chorego z kontaktem z koniem, jego ciałem. Nie należy od razu przy pierwszych zajęciach wsadzać chorego na koński grzbiet. Na początku wystarczą spotkania ze zwierzęciem, możliwość pogłaskania, dotknięcia jego szyi czy nozdrzy, poczucie ciepła końskiego ciała. Dobrym sposobem jest umożliwienie dziecku karmienia konia i podawania mu ulubionych przysmaków, pielęgnacja konia. Dzięki temu powstaje swoista więc między chorym a zwierzęciem, buduje się zaufanie oraz poczucie bliskości, które są później bardzo przydatne podczas dalszej terapii.

Warto zaufać specjalistom

Choć kontakt z koniem ma mnóstwo prozdrowotnych korzyści, nie należy hipoterapii przeprowadzać własnoręcznie w dowolnej stadninie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu terapii z udziałem zwierzą, a jednocześnie doskonale wiedzą, jak dopasować zajęcia terapeutyczne do indywidualnych potrzeb osoby chorej i niepełnosprawnej. Hipoterapia jest obecnie na tyle popularna, że bez problemu znajdziemy wyspecjalizowane ośrodki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką formę leczenia czy wsparcia rehabilitacji, warto pamietać, że jest to działanie długoterminowe. Aby uzyskać trwałe efekty i korzyści zdrowotne, potrzeba wielu tygodni lub nawet miesięcy regularnych zajęć terapeutycznych.

Dodaj komentarz